Rynek oświetlenia w ostatnich latach to przede wszystkim koncentracja producentów na najszybciej rozwijającej się technologii jaką jest technologia LED. Niezależnie od dziedziny gospodarki - motoryzacja, przemysł ciężki czy szeroko rozumiana rozrywka - oświetlenie wykorzystujące technologię LED staje się coraz bardziej powszechne.

Firma M-TECH jako lider branży motoryzacyjnej w dziedzinie oświetlenia nie zamierza pozostawać w tyle, stale poszerzając swoją ofertę. Po wprowadzeniu cieszących się niesłabnącą popularnością lamp roboczych i lightbarów z serii WLO oraz lamp roboczych i LEDowych lamp dalekosiężnych (LED Driving Lights) serii BLACK, które stały się hitem sprzedaży, nadszedł czas aby wypełnić lukę w segmencie „ECONO”. Użytkownicy, u których ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, dodatkowe oświetlenie zwane potocznie roboczym często ulega uszkodzeniu, poszukują na rynku niedrogiego rozwiązania spełniającego odpowiednie wymagania świetlne.

WLE46 768x768.jpg

Po pierwsze odprowadzenie ciepła czyli radiator…

Segment oświetlenia roboczego potocznie zwany ECONO rozwija się niezwykle szybko, szczególnie w ostatnim czasie. Na rynku można znaleźć coraz więcej firm oferujących takie rozwiązania. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Znaczna większość lamp oferowanych na rynku to produkty o niskiej lub bardzo niskiej jakości. Przy wyborze tego typu lamp najważniejsze na co należy zwrócić uwagę to grubość obudowy, która pełni funkcję radiatora czyli odpowiada za odprowadzenie ciepła oraz materiał z jakiego została wykonana. Lampy niskiej jakości charakteryzują się grubością obudowy na poziomie 20-25mm i często obudową wykonaną z materiału metalopodobnego lub plastiku, co w żaden sposób nie chroni jej przed przegrzaniem i przepaleniem. Wynika to z faktu, że tego typu rozwiązanie nie jest w stanie w pełni odprowadzić ciepła powstającego podczas pracy lampy. Na początek w ofercie firmy M-TECH pojawi się 6 produktów z serii WLE spełniających powyższe wymagania techniczne. Modele WLE33, WLE34 oraz WLE36 to lampy o klasycznym i niezwykle popularnym okrągłym kształcie. Obudowa o grubości 45mm wykonana ze specjalnego stopu aluminium chroni lampę przed przegrzaniem nawet w najcięższych warunkach. Pozostałe trzy modele WLE43, WLE44 oraz WLE46 to produkty o charakterystycznym kwadratowym kształcie i obudowie o grubości 47mm chroniącej lampę przed trwałym uszkodzeniem nawet podczas wielogodzinnego użytkowania.

Po drugie źródło światła…

Lampy robocze typu ECONO to produkty, które mają swoją wierną grupę odbiorców. Niestety ograniczenia budżetowe sprawiają, iż wielu producentów stara się ciąć koszty produkcji wszędzie tam gdzie jest to możliwe, przede wszystkim w odniesieniu do stosowanych komponentów, w tym diod LED odpowiadających za strumień świetlny. Na rynku można znaleźć lampy, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo nie tylko pod względem wyglądu (obudowy), ale również stosowanych chipów LED. Jest jeszcze jedna bardzo istotna kwestia związana z używanymi źródłami światła, a mianowicie ich moc. Niestety to, że zastosowana dioda w dwóch modelach wygląda tak samo nic nie znaczy, gdyż bardzo wielu producentów stosuje w swoich produktach wersje diod, ale o najniższej dostępnej mocy (diody LED wyglądające tak samo mogą mieć moc np. od 0,2 – 1W). Fakt ten ma bezpośrednie wpływ i przełożenie na ilość światła, które jest w stanie emitować sama lampa. Niejednokrotnie niewiele droższa lampa może okazać się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem ze względu na moc zastosowanego chipu LED. Za strumień świetlny we wszystkich nowo wprowadzanych do oferty firmy M-TECH modelach serii WLE odpowiada dioda SMD3030 o mocy 1W (ilość diod zależy od modelu). W połączeniu ze specjalną konstrukcją odbłyśników, pozwala na maksymalne ich wykorzystanie i uzyskanie strumienia świetlnego nawet do max. 2880 lumenów (maksymalna ilość lumenów zależy od modelu).

Po trzecie projekt…

Firma M-TECH, podobnie jak inni liderzy rynku oświetlenia samochodowego rozumieją, że minęły czasy kiedy cena była najważniejszym kryterium wyboru. Dlatego wraz z rozwojem technologii LED powstała możliwość skupienia się również na projekcie lamp segmentu ECONO. Coraz ciekawszy design uzyskiwany zarówno poprzez kształt, dodatkowe elementy, takie jak światło postojowe czy rodzaj użytego odbłyśnika sprawiają, że nawet lampy robocze segmentu niskobudżetowego mogą przyciągać wzrok. Spełniające powyższe kryteria, a wprowadzane do oferty przez firmę M-TECH lampy WLE33, WLE34, WLE36, WLE43, WLE44 czy WLE46 są tego najlepszym przykładem.

projekt WLE 1536x864.jpg

Podsumowując…

Na rynku oświetlenia samochodowego można znaleźć lampy robocze segmentu Premium, Classic czy właśnie ECONO. Firma M-TECH wprowadzając do oferty serię WLE staje się jedną z nielicznych firm funkcjonujących na rynku branży automotive, która jest w stanie zaoferować produkty z każdej z wymienionych wyżej segmentów. Przy wyborze lamp tego segmentu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to jak odprowadzane jest ciepło (radiator), którego kluczową częścią jest obudowa. W tym przypadku im grubsza tym lepsza, ponieważ grubość lampy (obudowa) wpływa bezpośrednio na ochronę przed przegrzaniem a co za tym idzie na żywotność produktu. Bardzo ważne jest również zastosowane źródło światła w postaci diody LED. Moc w tym przypadku ma znaczenie, gdyż wielu producentów używa przy produkcji diod niskiej mocy np. 0,2W które z zewnątrz niczym nie różnią się od diod o mocy np. 1W jak w serii WLE. Dzięki zastosowaniu różnorodnego rodzaju odbłyśników oraz dodatkowo w modelach WLE36 i WLE46 funkcji pełniącej rolę światła postojowego otrzymujemy produkt, który spełni wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.